Oregano, Origanum vulgare, HERB TM

In stock
Only %1 left
SKU
b442conf
При бронхит, трахеит, бронхиална астма, коклюш, нервна възбуда, безсъние, главоболие, полова възбуда.
€1.00
€1.00

Origanum vulgarе L.

Народни наименования на билката

Балкански чай, вранилова трева, горски чай, овчарски босилек, риган, руски чай, черновръхче (с него боядисват черно).

Действие на риган, стрък с цвят 

Антисептично, отхрачващо, антиспастично. Стимулира секрецията на потните, храносмилателните и бронхиалните жлези, засилва перисталтиката на червата, възбужда апетита. Успокоява нервната система.

Приложение на риган, стрък с цвят 

При бронхит, трахеит, бронхиална астма, коклюш, нервна възбуда, безсъние, главоболие, полова възбуда.

Начин на употреба на риган, стрък с цвят 

1 чаена лъжичка билка се вари с 500 мл вода 5 мин. Пие се топъл 3 пъти дневно по 150мл. 

*Външно: вари се 100 гр билка с 2 л вода в продължение на 10 мин. Прецежда се и се прибавя към водата за къпане.

Нежелани реакции на червен риган

ВНИМАНИЕ!
Пиенето на твърде силен чай от риган може да намали сексуалната активност при мъжете. Билката е противопоказана при бременни жени.

Характерни особености

Риганът — Origanum vulgare L. — от сем. Устноцветни — Labiatae — е многогодишно тревисто растение. Коренището е пълзя-що. Стъблото е жилаво, четириръбесто, изправено, в горната си част разклонено, червеникаво, високо до 60 см, обикновено рядко окосмено. Листата са продълговато яйцевидни, обикновено целокрайни, с къси окосмени дръжчици, с прозиращи се редки точици или без тях. Цветовете са розововиолетови, разположени в пазвите на едри, керемидообразни припокриващи се, обагрени лилаво (рядко зелено) прицветници. При това положение те образуват класчета, разположени като метлица. Чашката и прицветниците са покрити нарядко с жлези.

Време за бране

Юни—август.

Начин на бране

Берат се облистените стъбла през време на цъфтенето заедно с листата и цветовете. Стръковете се отрязват на около 20 см от върха. Още при брането билката се прочиства от примеси, развалени листа, необлистени стъбла и др.

Начин на сушене

След прочистване събраните стръкове се сушат в проветриви помещения, като се навързват на китки и се окачват на пирони, опъват тел, канап и др. или като се разстелят върху рамки и постелки. Ако сушенето става в сушилня, температурата не трябва да е по-висока от 35°.

Рандеман

От 3 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи.

Описание на готовата билка

Листата са зелени с червеникав оттенък. Цветовете са бледовиолетови. Миризмата е ароматна, по-силна при разтриване между пръстите или между дланите. Вкусът е слабо горчив.

Качествени изисквания

По БДС 1550—54 се допуска влага не повече от 12%; ситно натрошени части — не повече от 5% за I качество и не повече от 10% за II качество ; променени части — не повече от 2% за I качество и не повече от 5°/0 за II качество; други части от растението — не повече от 1% за I качество и не повече от 2% за II качество; части от други растения — не повече от 0,5% за I качество и не повече от 1% за II качество; странични минерални примеси — не повече от 0,5°/о за I и II качество.

Съхранение

В сухи, проветриви и полутъмни помещения в добре приготвени опаковки.

Write Your Own Review
Only registered users can write reviews. Please Sign in or create an account